گروه مقاله : مقالات و انتشارات
تاريخ انتشار : 1397/08/08 - 15:52
كد :60

نسل جدید فناوری سلول‌های بنیادی


تامین کنندگان مواد اولیه، با کشف نسل جدیدی از مواد موثر برای استفاده در لوازم آرایشی بهداشتی ضد پیری، در استفاده از سلول‌های بنیادی گیاهی پیش رو هستند. آران پیوری ترکیبات و محصولاتی را که در حال حاضر بسیار مطرح می‌شوند را بررسی می‎کند.

 

لوازم آرایشی بهداشتی ضد پیری موفقیت‌های بزرگی را در صنعت آرایشی بهداشتی در ده سال گذشته رقم زده‌اند. فروش و تقاضا برای لوازم آرایشی ضد پیری با وجود رکود اقتصادی روز به روز بیشتر می‌شود و همه کارشناسان و متخصصان در سطح جهانی براین باورند که این روند ادامه دارد.
شرکت‌هایی در سراسر جهان فعالیت‌های مربوط به کشف سلول‌های بنیادی با تاثیرگذاری بالا را دنبال می‌کنند و تیم‌های تحقیقاتی برای تحقیق درمورد استفاده از این تکنیک درتولید محصولات‌شان تشکیل می‎دهند. 

 

استفاده از فناوری سلول بنیادی گیاهی در تولید لوازم آرایشی بهداشتی یکی از حوزه‌هایی است که به سرعت در حال ظهور و سبقت گرفتن از سایر عرصه‌هاست. پیشرفت‌هایی که در زمینه استفاده از سلول‌های بنیادی انسانی در زمینه پزشکی حاصل می‌شود هنوز سرفصل خبرهاست و طی ده سال گذشته، سلول‌های بنیادی منافع عمومی فراوانی را حاصل و صنعت را وادار کرده‌اند که مبالغ هنگفتی پول همراه با تلاش زیاد برای پیشرفت‌ خود سرمایه گذاری کنند.

 

این میزان علاقه عمومی و بحث‌های فراوان در مورد این موضوع موجب شد که باراک اوباما در یکی از نخستین اقداماتش پس از اینکه رئیس جمهور ایالات متحده شد در 9 مارس 2009، دستور اجرایی 13505 تحت عنوان «رفع موانع برای تحقیق مسئولانه درباره سلول‌های بنیادی انسانی» صادر کرد. 
چندین کلینیک تخصصی پیشگام، از سلول‌های بنیادی انسانی برای درمان بیماری‌های جدی استفاده می‌کنند و گزارشات جدیدی را هر هفته ارائه می‌کنند. آنها ادعا می‌کنند که در ترمیم اندام‌ها و بافت‌های آسیب دیده از طریق درمان با سلول های بنیادی موفق بوده‌اند. هدف نهایی این است که از سلول‌های بنیادی انسانی برای درمان‌های بازدارنده برای بیماری‌های مختلف مانند آسیب نخاعی، بیماری پارکینسون و نقایص بافت‌های عمده استفاده شود. چالش‌هایی که در این زمینه مطرح می‌شوند تشکیل بافت جدید به صورت موثر بدون ایجاد تومور یا انتخاب پاسخ ایمنی بدن انسان است.


در عین حال در حال حاضر چندین شرکت فعالیت‌هایی را در زمینه برداشت سلول‌های بنیادی خود فرد، از طریق لیپوساکشن از دیگر قسمت‌های بدن و افزایش آن به شکل طبیعی، فعالیت می‌کنند. 


دانشمندان در موسسه کشف و درمان با سلول‌های بنیادی در جنکی در فرانسه، در یک دستاورد مهم و موفقیت آمیز لایه اپیدرم پوست انسان بالغ را با سلول‌های بنیادی جنینی انسان تولید کردند و در جراحی ترمیمی از آن استفاده کردند.

 

برخلاف دیدگاه‌ها و واکنش‌های محتاطانه معمول به دستاورد‌های پزشکی جدید، پاسخ عمومی به این تحولات بسیار مثبت بوده است. عموم مردم نشان دادند که به پیشرفت‌های سلول‌های بنیادی در آینده ایمان دارند، به عنوان مثال سرمایه گذاری و ذخیره کردن سلول‌های بنیادی جفت نوزادان‌ در فریزر بانک‌های ذخیره سازی با پرداخت هزینه بالا در حدود 1500 پوند برای ذخیره سازی 25 ساله، نشانگر میزان ایمان و تعهد این افراد است.

 

صنایع آرایشی این تحولات را با توجه بسیار زیاد زیر نظر دارند؛

به دلیل اینکه محدودیت‌های قانونی برای استفاده از سلول بنیادی انسانی در صنایع آرایشی وجود دارد و استفاده از سلول‌های بنیادی انسانی در لوازم آرایشی ممنوع است، متخصصان این امر از سلول‌های بنیادی گیاهی در محصولات آرایشی ضدپیری استفاده می‎کنند.

 

تهیه مواد اولیه از سلول‌های بنیادی گیاهی
سه شرکت اروپایی در این زمینه پیشگام بودند، دوتا از آنها با سلول‌های بنیادی استخراج شده از گیاهان و سومی با سلول‌های حاصل از جلبک‌ها. آنها ادعا می‌کنند مواد ضد باکتریایی برای محافظت و بازسازی سلول‌های بنیادی انسان برای مقابله با فشارهای محیطی و اشعه UV طراحی کرده‌اند.

شرکت میبل، به رهبری دکتر فِرد زولّی و کُرنلیا اِسکرچ و تیم تحقیقاتی‌شان، یک ماده فعال را بر اساس فرم نادر سلول‌های بنیادی سیب تولید کرده است. خط تولید این محصول ازطریق بیوشیمیایی میبل در فوریه سال 2008 راه اندازی شد. این محصول با محافظت از سلول‌های بنیادی پوست و کند کردن فرآیند پیری فولیکول‌های مو عمل می‌کند.

 

در محیط آزمایشگاهی و آزمایشات انجام شده توسط شرکت میبل، نشان داده شد که ماده، PhytoCellTec Malus Domestica، تولید سلول‌های بنیادی انسان را افزایش می‌دهد، از سلول‌های بنیادی بدن انسان در برابر فشارهای محیطی محافظت می‌کند و چین و چروک را کاهش می‌دهد. در محیط آزمایشگاهی، این عصاره به سلول‌های بنیادی انسانی بدست آمده از بند ناف، اضافه شد و نشان داده شد که تعداد سلول‌های بنیادی در کشت افزایش می‌یابد. علاوه براین، با افزودن این ماده به سلول‌های بنیادی انسانی بند ناف، نشان داد که این ماده سلول‌ها را از فشارهای محیطی مانند اشعهUV محافظت می‌کند. یکی دیگر از یافته‌های جالب این است که توانایی این ماده برای تأخیر در پیری فولیکول‌های مو، امکان استفاده از آن در محصولات ضد پیری مو را فراهم می‌کند.

یکی از ویژگی‌های جالب تولید بسیار موفقیت آمیز این محصول، بازاریابی قابل درک و سبک PR استفاده شده برای توضیح بخش‌ پیچیده سلول‌های بنیادی، هدایت شده توسط مدیر فروش و بازاریابی شرکت بیتا هورست، با تمرکز بر یک سیب تازه درکنار یک چهره جوان است.


جدیدترین ماده حاوی سلول‌های بنیادی شرکت میبل، بر اساس سلول‌های بنیادی بدست آمده از گونه نادر انگور قرمز است. گونه Gamay Tenturier Fréaux بومی منطقه بورگوندی فرانسه است که برای تولید یک ماده فعال با کارکرد کلیدی برای کمک به محافظت از سلول‌های بنیادی پوست در برابر آسیب‌های ناشی از اشعه UV استفاده می‌شود.
سلول‌های بنیادی در لایه اپیدرم پوست یافت می‌شوند و در رشد و بازسازی پوست نقش مهمی دارند. هنگامی که اشعه ماوراء بنفش یا همان UV به آنها آسیب می‌زند، قدرت‌شان را برای بازسازی پوست از دست می‎دهند. شرکت میبل، تاثیر نورخورشید برروی سلول‌های بنیادی اپیدرمی انسان را در یک کشت سلولی با هدف کشف ظرفیت سلول‌ها برای تشکیل کلونی بررسی کرد. کارایی تشکیل کلونی (CFE) سلول‌های بنیادی اپیدرمی در معرض اشعه‌های نور خورشید تقریبا تا 50 درصد تحت تاثیر قرار گرفت. علاوه بر این، ماده حاوی سلول‌های بنیادی گیاهی به طور کامل با اثر منفی UV بر روی سلول‌های بنیادی مقابله کرد.


یکی دیگر از نوآوریهای فناوری سلولهای بنیادی، نتیجه کار روبرتو دال توسو مدیر تحقیق و توسعه شرکت بیوتکنولوژی ایتالیا برای موسسه تحقیقات بیوتکنولوژی (IRB) در همکاری با دانشگاه ورونا است. آنها از طریق بیوتکنولوژی HTN مواد فعال طبیعی بدست آمده از سلولهای بنیادی گیاهی را توسعه دادند و چندین ماده ضد پیری را بر پایه گیاهانی مانند ادلویوس، یاس بنفش (یاس‌های خوشه‌ای)، اکیناسه و سینتلا ایسیاتیک تولید کردند.

 

ویژگی کلیدی این توسعه، جداسازی اسیدهای آئوناتوپودیک A و B است که خواص آنتی اکسیدانی قوی دارند. این محصول دارای فعالیت ضد کلاژناز قوی و فعالیت هیالورونیداز است و به محدود کردن کاهش ماکرومولکولهای مهم در پوست کمک میکند. این کار در محیط آزمایشگاهی نتایج قانع کننده‌ای داشت و تحقیقات درمورد ضد چین و چروک بودن این محصول بر روی داوطلبان انسانی به طور متوسط در 20 روز کاهش 15 درصدی چروک را نشان می‌دهد. 


این شرکت سلول‌های بنیادی یک انسان بالغ را در طی عمل جراحی از پوست او برداشت کرد و در محیط آزمایشگاهی دو ماده فعال را به آن اضافه کرد و ادعا می‌کند که این دو ماده‌ فعال سطح سلول‌های بنیادی بالغ لایه اپیدرم و درم پوست فرد سالخورده را به اندازه پوست فرد جوان‌تر بهبود می‌بخشد. نتایج حاصل از این کشت سلولی قابل توجه است و در تحقیقات کاهش 15 درصدی چین و چروک مشاهده شد. 

 

در آسیا، شرکت‌های کره‌ای علاقه فراوانی به فناوری سلول‌های بنیادی و استفاده از آن در لوازم آرایشی نشان داده‌اند. با این حال، دولت کره سال گذشته استفاده از سلول‌های بنیادی انسان را در لوازم آرایشی ممنوع کرده است. یک شرکت ادعا می‌کند که یک هورمون رشد انسانی را با استفاده از تکنیک‌های زیستی مهندسی ایجاد کرده است که به سلول‌های بنیادی انسان در داخل فولیکول‌های مو برای بازسازی مداوم متصل می‌شود.

 

استفاده از سلول بنیادی در محصولات نهایی
اولین محصول آرایشی حاوی سلول‌های بنیادی گیاهی، آماتوکین امولسیون است که در سال 2007 با ادعای این که این محصول برروی مخزن سلول‌های بنیادی بدن تاثیر می‌گذارد، تولید شد. 
هدف محصولات آرایشی حاوی سلول بنیادی گیاهی (سرم، مرطوب کننده و کرم دور چشم) تاثیرگذاری بر سلول‌های بنیادی بالغ در پوست است، سلول‌هایی که مسئول رشد هر سلول جدید در اندام‍ها هستند. اریک پریر، مدیر ارشد اجرایی تحقیق و توسعه عطرها و آرایشی بهداشتی LVMH در مصاحبه‌ای که در HBA در نیویورک در سپتامبر سال 2008 منتشر شد، گفت که پتانسیل بالایی برای استفاده از سلول‌های بنیادی در محصولات آرایشی بهداشتی برای محافظت از سلول‌های بنیادی بالغ دربرابر فشارهای محیطی و اشعه UV وجود دارد. 

 
محیط اطراف سلول‌های بنیادی با افزایش سن تغییر می‌کند و این تغییر نقش مهمی در کیفیت پوست جوان ایفا می‌کند. دراینجا هدف بهبود شرایط در اطراف سلول‌های بنیادی و تحریک آن برای تولید سلول جهت بازسازی پوستی با کیفیت بالاتر است. تولیدکنندگان ادعا می‌کنند که با مصرف محصولات آرایشی بهداشتی حاوی سلول بنیادی در طی هفت روز علائم قابل رویت پوست جوان‌تر دیده می‌شود: ظاهری لطیف‌تر (87٪)، درخشان‌تر (87٪)، متراکم‌تر (90٪)، رنگ چهره یکنواخت‌تر (95٪). کاهش قابل توجهی در عمق چروک‌های عمیق در عرض چهار هفته وعده داده شده است.

در طی دو سال اخیر تعداد زیادی از محصولات مراقبت از پوست مرتبط با سلول‌های بنیادی تولید شده‌اند.

 


مصرف محصولات مراقبت از پوست حاوی سلول‌های بنیادی، توسط افراد مشهور افزایش یافته است. در مقاله‌ای که اخیرا منتشر شد نشان داده شد که میشل اوباما طرفدار سرم ضدچروک حاوی سلول بنیادی گیاهی است. از زمانی که این مقاله منتشر شد، در پوشش رسانه‌ای وسیع لیستی از نام ستاره‌هایی مانند شامل جنیفر لوپز و هلن میرن منتشر شد که نشان داد آنها نیز طرفدار سرم حاوی عصاره سلول بنیادی سیب هستند.

این امر به نوبه خود سبب خواهد شد شرکت‌هایی که برای کشف فناوری‌های جدید تلاش می‌کنند با ترکیب طبیعت و علم، محصولات مراقبت از پوست و موی موثر و جدید تولید و روانه بازار کنند.

 

پیشرفت در تکنولوژی سلول‌های بنیادی یکی از زمینه‌هایی است که سالهاست سرفصل خبرهاست و این به معنای تولید محصولات جدید حاوی سلول‌های بنیادی در آینده است.

درایران نیز بتازگی سرم ضدریزش حاوی سلول بنیادی سیب و سرم ضدچروک حاوی سلول بنیادی آرگان بعلاوه طلای 24 عیار با برند بلک بری تولید و روانه بازار شد. برای آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر و سفارش این محصولات می‌توانید به شماره 09129728613 پیامک بزنید یا تماس حاصل نمایید.


 

منبع مقاله : Mibelle Biochemistry
نويسندگان مترجم: نسرین محمدی