گروه مقاله : مقالات و انتشارات
تاريخ انتشار : 1397/09/17 - 12:14
كد :61

چگونه بفهمیم که روغن آرگانی که می‎خریم خالص است


با محبوب شدن روغن آرگان، بسیاری از محصولات در اینترنت و حتی در فروشگاه‌ها وجود دارند که ادعا می‌شود "روغن آرگان خالص" هستند. متاسفانه، برندهای زیادی دربازار هستند که باید از آن اجتناب کنید. همانطور که می‌دانید گرفتن روغن آرگان بسیار دشوار و وقت گیر است و حتی در خود مراکش هم تضمینی برای اصالت این روغن وجود ندارد. بسیاری از روغن‌های آرگان کاملا جعلی‌، رقیق یا بیش از حد تصفیه شده‌اند. بنابراین در اینجا چند راه برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا یک برند خاص ارزش سرمایه گذاری دارد یا خیر، وجود دارد.

1.    مواد تشکیل دهنده


لیست مواد تشکیل دهنده باید بسیار کوتاه باشد. فقط باید 100٪ روغن آرگان یا 100٪ روغن هسته آرگانی اسپینوزا باشد. اگر نام هر چیز دیگری در لیست ترکیبات آن ذکر شده است بگویید آنرا نمی‌خواهم.


2.    جنس بطری


روغن آرگان نباید در بطری‌های شفاف یا پلاستیکی ریخته شود. چون بطری شیشه‌ای شفاف یا پلاستیکی کیفیت روغن را کم می‌کند و اکثر تولید کنندگان روغن آرگان، این طلای مایع را فقط در یک بطری شیشه‌ای رنگی تیره (مثلا قهوه‌ای، بنفش یا آبی پررنگ) قرار می‌دهند. بطری آلومینیومی یا استیل ضد زنگ نیز می‌تواند مناسب باشد. اگر روغن آرگان در معرض نور قرار بگیرد خواص خود را ازدست می‌دهد. به همین علت باید آنرا در داخل ظرفی با رنگ تیره نگهداری کرد. 


3.    قیمت


گرفتن روغن آرگان بسیار دشوار است. ساعت‌ها کار دستی لازم است تا روغن آرگان گرفته شود. بنابراین چیزی مانند روغن آرگان ارزان وجود ندارد. این روغن حتی در کشور مراکش هم گران است. پس به دنبال روغن آرگان ارزان نباشید چراکه احتمال دارد جعلی باشد.


4. بوی روغن آرگان


بدیهی است که باید از روغن آرگانی که بوی وحشتناکی دارد اجتناب شود چون به احتمال زیاد فاسد شده است. (برای تازه ماندن روغن آرگان، درپوش بطری باید به شکل قطره چکان یا پمپی باشد).
همچنین، اگر روغن آرگان شما بسیار خوش عطر و خوشبو باشد بطوری که می‌خواهید آن را بخورید، ممکن است این روغن آرگانی باشد که برای استفاده در سالاد مناسب است اما برای مراقبت از پوست و مو آن چیزی نباشد که می‎خواهید.
روغن آرگانی که هیچ بویی ندارد مشکوک است. این روغن می‌تواند کاملاً جعلی باشد یا آنقدر رقیق شده است که بوی آن احساس نمی‎شود، یا اینکه توسط دستگاه، روغن گیری شده است و احتمالا بیش از اندازه تصفیه شده است. با این حال، قابل ذکر است بوی رغن آرگان به فصل روغن گیری آن بستگی دارد. آرگانی که در بهار و تابستان روغن گیری شود، دارای عطر بسیار سبکی است و در پاییز و زمستان روغن آرگان عطر و بوی طبیعی بیشتری دارد. 

روغن آرگان واقعی و خام می‌تواند بوی منحصر به فرد و کمی ناخوشایند داشته باشد. (اما به یاد داشته باشید، بعضی از آرگان‌ها دارای رایحه‌ای سبکتر هستند). حتی اگر بوی آن را دوست نداشته باشید، مشکلی نیست چون بعد از گذشت چند دقیقه روی پوستتان، عطر و بوی آن از بین می‎رود، زیرا روغن آرگان واقعی به سرعت جذب پوست و مو می‎شود و بویی برجا نمی‎گذارد. 
با این حال، بسیاری از برندها با فرآیندهای گرمایشی و ضدعفونی سازی به روغن آرگان آسیب وارد می‎کنند. اگر یک برند بطور پیوسته بویی کاملا نامطبوع بجا می‌گذارد، ممکن است که روغن آنها بدلیل استفاده از این فرآیندها آسیب دیده باشد. این فرآیندها نه تنها برروی بوی روغن ممکن است تاثیر داشته باشد، بلکه همچنین برخی از خواص ترمیم کننده آنرا نیز از بین می‌برد. گاهی اوقات از حلال‌های شیمیایی برای گرفتن روغن از هسته آرگان استفاده می‌شود و اغلب در طول فرآیند پالایش، روغن با دمای بسیار بالا (به مدت30-60 دقیقه 375 تا 400 درجه فارنهایت) گرم می‌شود. اما همانگونه که گفته شد، نور و گرما سبب می‌شوند بهترین خواص روغن آرگان از بین برود، بنابراین این روغن گرانبها را تنها باید در حالت طبیعی‌اش بدست آورد. مجددا تأکید می‌کنیم که عطر روغن آرگان با توجه به نوع آرگان متفاوت است. گاهی اوقات این عطر سبک‌تر است، گاهی اوقات بسیار معطر است. در تجربه ما بوی روغن آرگان قطعا با تغییر فصلها متفاوت است.

 

5. بافت


روغن آرگان باید صاف و ابریشمی باشد و بسرعت جذب پوست شود. نباید احساس کنید که چسبنده است یا پوست شما را چرب می‌کند. این روغن نباید به پوست شما آسیب برساند حتی در شرایطی که پوست دچار مشکل شده باشد، روغن آرگان باید اثر آرامش بخش داشته باشد، نه یک اثر مشکل ساز.


6.  رسوب


روغن آرگان واقعی معمولا مقدار کمی رسوب در انتهای بطری بجا می‌گذارد و کمی کدر و زرد کم رنگ به نظر می‌رسد. روغن بسیار تصفیه شده یا جعلی این رسوب را ندارد و بسیار شفاف است. 


 

نويسندگان مترجم: نسرین محمدی