گروه خبري : مراقبت از پوست و مو
تاريخ انتشار : 1397/02/02 - 10:06
كد :127

تاثیرات آلودگی هوا بر روی پوست و ‌موی انسان

متاسفانه امروزه آلودگی هوا در شهرهای بزرگ و صنعتی تبدیل به معظلی شده است که رهایی از آن آسان نیست. ما به دلایل مختلف مجبور به تردد در سطح شهر و در هوای آلوده هستیم. پوست و موی انسان همانند سایر قسمت‌های بدن درمعرض آسیب‌های ناشی از آلودگی هوا قرار دارد. این آسیب‌ها عبارتند از:

1 . ایجاد حساسیت پوستی:

قرار گرفتن بیش از حد پوست در برابر آلودگی هوا به پوست شما آسیب می‎رساند. اپیدرم نازکترین لایه پوست است. آلاينده‌های موجود در هوا سبب آسیب رساندن به اين لايه می‌شود که موجب خشک شدن و ترک خوردن پوست می‌گردد. این امر به نوبه خود سبب می‌شود پوست شما حساس و دچار پیری یا چین و چروک زودرس شود. یکی از دلایل مهم پیری زودرس آلودگی هوا است. ایجاد خطوط ریز بر روی پوست صورت و بدن از مهمترین اثرات نامطلوب آلودگی‌های محیطی است.

2 . تغییر رنگ پوست :

قرار گرفتن بیش از حد در معرض هوای آلوده در ترکیب با اشعه ماوراء بنفش آفتاب، موجب جذب تمام عناصر مضر بر روی پوست می‌شود. این امر سبب می‌شود که نظم ترشح ملانین به هم بریزد و باعث تغییر رنگ پوست می‌شود.

 

3 . عامل بیماریهای پوستی:

آلاینده‌های موجود در هوا می‌توانند بیماری‌های مختلف پوستی را بر روی لایه اپیدرم پوست موجب شوند. Melanoma یکی از رایج‌ترین بیماری‌های پوستی است. این یک بیماری سرطانی است که در آن خال‌های رنگی شروع به شکل گرفتن می‌کنند و رنگ‌های غیر معمول به خود می‌گیرند. استفاده از یک کرم ضد آفتاب مناسب، نه تنها پوست شما را از اشعه UV محافظت می‌کند، بلکه پوشش محافظتی را روی اپیدرم ایجاد می‌کند‌. بنابراین مانع از تماس ذرات گرد و غبار و آلایند‌‌ه‌های مضر با پوست شما می‌شود.

مشاوران پوست و مو استفاده از سرم‌ها و ژل‌های شستشو و کرم‌های ضد آفتاب ضد آلودگی هوا را توصیه می‎کنند که می‌توانند مانع این تاثیر مخرب آلودگی‌های محیطی شوند.